O nas Zajęcia

 
PAŹDZIERNIK

Każdego miesiąca śledzimy kalendarz specjalnych dni w żłobku, które celebrujemy wspólnie z dziećmi. W październiku był to „Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego” oraz „Dzień Dyni”. 9 października nadszedł czas, aby zapoznać naszych Żłobkowiczów z pracą listonosza i osób pracujących na poczcie oraz zgłębić temat kolekcjonerstwa znaczków pocztowych. Zajęcia tego dnia wzbogacone były o atrybuty niezbędne podczas wykonywania pracy na poczcie i w terenie. Z kolei 29 października obchodziliśmy „Święto Dyni”. Było pomarańczowo oraz ciekawie pod względem doboru zabaw i prac plastycznych. Dyniowe powitanie, dyniowe zabawy ruchowe, dyniowe kręgle, slalom dyniowy, to tylko nieliczne atrakcje, które towarzyszyły dzieciom tego dnia. 

Dzień Znaczka Pocztowego


Dzień Dyni

 

WRZESIEŃ

Miesiąc wrzesień to czas powitań w naszej placówce. Nowo przyjęte dzieci rozpoczęły okres adaptacji. Zabawy integracyjne ułatwiały nam ten czas i wprowadziły w świat żłobkowych zabaw.

praca plastyczna pt. "Jesienne drzewko"


Sensoplastyka w plenerze


SIEPRIEŃ

Miesiąc sierpień to czas realizowanych treści związanych z higieną osobistą. Dzieci poznały podstawowe przybory toaletowe, a także nauczyły się czynności szczotkowania zębów. Przenieśliśmy się również do świata cyrku, muzyki i na piracki statek. 

 

LIPIEC

Tematyka zajęć w lipcu dotyczyła polskich krajobrazów oraz miejsc, które odwiedzamy w czasie wakacji. Podczas prezentacji multimedialnych wykorzystywanych na zajęciach, dzieci miały okazję zobaczyć piękne zakątki naszego kraju. Wirtualna podróż przeniosła nas w ciekawe miejsca m.in. nad polskie morze, w góry oraz jeziora. W kolejnych tygodniach lipca organizowałyśmy zabawy utrwalające znajomość kolorów. Grupa starszaków poznała również niezwykły świat zwierząt egzotycznych i domowych. Oglądanie książek z ilustracjami zwierząt miało na celu rozbudzić ciekawość poznawczą dzieci oraz wzbogacić wiedzę o świecie.


Praca pastyczna pt. "Kwiecista łąka"

 

Zajęcia dydaktyczne "Bawimy się kolorami"

 


CZERWIEC

Pierwszy tydzień czerwca naszym podopiecznym w żłobku upłynął pod hasłem : Lubimy to samo ale każdy z nas jest inny. Uczyliśmy się :jak rozpoznawać emocje, zwrotów grzecznościowych, mieliśmy kilka ważnych zadań – malowaliśmy farbami kwiaty, dzięki zabawie „O kim, o czym mówię” rozwijaliśmy spostrzegawczość a przy pomocy chusty animacyjnej i balonów uczyliśmy się liczenia w zakresie 3. W tygodniu poświęconym wakacjom dzieci nauczyły się rozpoznawać różne środki lokomocji lądowej , powietrznej i morskiej. Dowiedziały się gdzie poruszają się poszczególne pojazdy oraz zdobyły umiejętność rozpoznawania pojazdów po ich dźwięku. Przygotowana prezentacja multimedialna pomogła naszym podopiecznym poznać i nauczyć się kolorów lata.


Praca plastyczna "Portret taty"

 

MAJ
 
Maj był szczególnym miesiącem dla naszej palcówki ponieważ obchodziliśmy 9 rocznice rozpoczęcia działalności naszego Żłobka. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z urodzinowym misiem. Dzieci odśpiewały uroczyste „Sto lat!” oraz przygotowały w ramach prac plastycznych „Kartkę urodzinową”. Nasi milusińscy bardzo lubią spędzać czas na świeżym powietrzu , korzystając ze słonecznych dni dzieci wraz z opiekunkami wychodziły na plac zabaw. Harce, beztroskie zabawy z piłką, wyścigi na rowerkach sprawiały dzieciom wiele radości. 26 maja obchodziliśmy „Dzień Mamy”. Z tej okazji dzieci zaśpiewały i zatańczyły piosenki dla swoich najukochańszych mam.

Praca plastyczna "Kartka urodzinoawa"

 
KWIECIEŃ
 
Tematem przewodnim zajęć w kwietniu był ruch. W planie dominowały zabawy ruchowe oraz rytmiczne. Dzieci z chęcią uczestniczyły w zajęciach gimnastycznych, przejściach przez tory przeszkód czy też rzutach do celu.
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Dzieci cały dzień miały dostęp do przeróżnych książeczek, które czytały i oglądały wraz z opiekunkami. Na zajęciach nasi podopieczni dowiedzieli się ,że czytanie ma wiele zalet: między innymi poszerza naszą wiedzę oraz pobudza wyobraźnię. W ostatnim tygodniu tematem zajęć było życie na wsi. Dzieci poprzez zajęcia dydaktyczne oraz prezentacje multimedialne mogły poznać zwierzęta hodowane na wsi oraz czerpane z nich pożytki. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw naśladowczych najbardziej lubianych przez dzieci.

Światowy Dzień Książki


Zabwy z woreczkami sensorycznymi


 
 
 
MARZEC 
 
W marcu podczas zajęć dzieci oglądały ilustracje przedstawiające pierwsze oznaki wiosny: topnienie śniegu, świecące słońce i padający deszcz, pierwsze wiosenne kwiaty tj. przebiśniegi, krokusy. Przygotowane prezentacje multimedialne w łatwy sposób przeniosły wszystkich na wiosenne łąki. Nadmiar wiosennej energii spożytkowaliśmy poprzez zabawy ruchowe o tematyce wiosennej. :)

 Praca plastyczna "Wiosenne kwiaty"


Siejemy rzeżuchę


 
LUTY

Na początku lutego w naszej placówce zawitał karnawał, gdzie odbył się bal pt.”Dzień wymarzonego bohatera”.
 
W pierwszych tygodniach lutego realizowana była tematyka dotycząca przedmiotów wykorzystywanych w pracach kuchennych. Dzieci miały możliwość poznania i oglądania różnego rodzaju sprzętu kuchennego.

Dzieci z grupy średniej uczestniczyły w zajęciach „Kuchcikowo”, gdzie pod nadzorem opiekunek przygotowały sok pomarańczowo-marchewkowy.

Dnia 16 lutego w naszym żłobku zostały zorganizowane warsztaty plastyczne pt. "Owocowa przygoda". Polegały na malowaniu farbą kartonowych warzyw i owoców. Dzieci do kolorowania używały swoich stóp.

Bal karnawałowy
STYCZEŃ
 

 Jednym z tematów jaki towarzyszył nam w styczniu było oczywiście wielkie święto-„Dzień Babci i Dziadka”. Zima to kolejny z głównych styczniowych tematów. Grupy starsze z opiekunkami wychodziły na podwórko. Jeździli na sankach, lepili piękne bałwany. Poruszyliśmy również temat dokarmiania ptaków zimą. Celem było budowanie wrażliwości w stosunku do zwierząt zwłaszcza tak trudnym dla nich okresie. Żłobkowicze poznali również sporty zimowe – jazdę na łyżwach czy nartach. Brali czynny udział w zajęciach. Wykonywali tematyczne prace plastyczne. 


Praca plastyczna "Babcia i Dziadek"


 

GRUDZIEŃ

W grudniu czekaliśmy z niecierpliowścią na odwiedziny Świętego Mikołaja. Dzieci z pomocą opiekunek napisały list, na który Święty szybko odpowiedział, a już 3 grudnia Mikołaj zawitał w naszym żłobku. Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęliśmy od nauki kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Żłobkowicze przypominali sobie również o tradycji ozdabiania świątecznego drzewka. :)

Odwiedziny Świętego Mikołaja

 
 
LISTOPAD
 
Nasi żłobkowicze początkiem miesiąca przenieśli się w bajkowy świat pełen księżniczek, czarodziejek i krasnoludków. Dzieci miały okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez panie opiekunki pt. 'Wilk i trzy świnki". Tego typu zajęcia są dla dzieci wspaniałą zabawą, ale także rozwijają wyobraźnię, budują umiejętność skupienia uwagi oraz małymi krokami wprowadzają w świat sztuki. Obchodziliśmy również Dzień postaci z bajek. Żłobkowicze wykonali piękne prace plastyczne, oraz obejrzeli prezentację multimedialną o ulubionych bohaterach z bajek. Uwieńczeniem bajkowego tematu była zabawa taneczna, na której dzieci miały okazję zatańczyć do utworów z dobrze nam znanych bajek i bajeczek. W listopadzie nie mogło również zabraknąć tematów związanych z bardzo ważnym świętem jakim jest Dzień Niepodległości. Już od najmłodszych lat należy o zadbać o rozwój patriotyzmu u najmłodszego pokolenia. Wraz z dziećmi zaśpiewaliśmy hymn Polski, uczyliśmy się wierszyka pt. "Polak mały", a także wykonaliśmy piękne prace plastyczne. Uwieńczeniem miesiąca było niezwykłe święto – Dzień Pluszowego Misia!  Żłobkowiczom pluszowi przyjaciele towarzyszyli już od samego rana. Dzieci mogły się z nimi swobodnie bawić, towarzyszyły im także podczas zajęć. Misie można było porównywać pod względem wielkości czy koloru. Nie zabrało także odśpiewania misiowych piosenek oraz pracy plastycznej w przygotowanie której zaangażowali się wszyscy żłobkowicze! 

Zajęcia z okazji Święta Niepodległości


PAŹDZIERNIK

W październiku dzieci rozpoczęły cykl zajęć mający na celu zaszczepienie w nich zdrowych nawyków żywieniowych pt. „Warzywa i owoce”. Nasza placówka stawia na zdrową i pełnowartościową ,domową kuchnię. Dzieci każdego dnia miały możliwość poznania nowych smaków podczas degustacji warzyw, owoców. Nasi podopieczni z wielkim entuzjazmem pili soki ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw . Każdego dnia dziecko idąc do domu dostawało zdrowy prezent np. owoc, sok ,wodę niegazowaną . 12 października w naszym żłobku zrobiło się żółto, a to dlatego, że wszystkie dzieci świętowały „DZIEŃ UŚMIECHU”. Panie opiekunki przygotowały dla dzieci wiele zabaw , do których „biletem wstępu” był uśmiech od ucha do ucha. Dzieci wykonały prace plastyczne pt. „ Uśmiechnięty żłobkowicz” . Oczywiście nie zabrakło też testu smaku czyli degustacji cytryny. Pomimo kwaśnego smaku kilku żłobkowiczów zjadło ją ze smakiem. Każde dziecko na uhonorowanie tego wspaniałego dnia, dostało order z wesołą minką .   26 października obchodziliśmy Święto Marchewki. W tym szczególnym dniu w żłobku nie zabrakło koloru pomarańczowego i pięknego zapachu świeżej marchewki . Żłobkowicze na zajęciach poznali atuty tego warzywa oraz wykonali prace plastyczną pt. „Marchewka” nie zabrakło także degustacji ciasta i soku marchewkowo-jabłkowego.


WRZESIEŃ
 
We wrześniu zajęcia ukierunkowane są przede wszystkim na zabawy integracyjne. Dzieci nauczyły się nowych piosenek na powitanie, aby łatwiej było im się zapoznać z nowymi koleżankami i kolegami. Bardzo ważną rolę odegrała również praca grupowa „Drzewo przyjaźni”. Dzieci świetnie się bawiły mogąc wraz w swoimi rówieśnikami i opiekunkami stworzyć wspólną, niezwykle piękną i kolorową pracę.
Kolejne tygodnie zajęć prowadzone były głównie w tematyce jesiennej. Dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat darów jesieni, które były wykorzystywane jako pomoce do prowadzenia zajęć. Jesienne liście były świetnym materiałem do ćwiczeń logopedycznych, w których zarówno te młodsze jak i starsze dzieci brały chętnie udział. Żłobkowicze na wrześniowych zajęciach poznały również sposoby, w jaki leśne zwierzęta przygotowują się na nadchodzącą zmianę pór roku, oraz dowiedziały się jakie warzywa i owoce możemy znaleźć w sadzie i ogrodzie podczas jesiennego spaceru.