O nas Zajęcia

 

SIEPRIEŃ

Miesiąc sierpień to czas realizowanych treści związanych z higieną osobistą. Dzieci poznały podstawowe przybory toaletowe, a także nauczyły się czynności szczotkowania zębów. Przenieśliśmy się również do świata cyrku, muzyki i na piracki statek. 

 

LIPIEC

Tematyka zajęć w lipcu dotyczyła polskich krajobrazów oraz miejsc, które odwiedzamy w czasie wakacji. Podczas prezentacji multimedialnych wykorzystywanych na zajęciach, dzieci miały okazję zobaczyć piękne zakątki naszego kraju. Wirtualna podróż przeniosła nas w ciekawe miejsca m.in. nad polskie morze, w góry oraz jeziora. W kolejnych tygodniach lipca organizowałyśmy zabawy utrwalające znajomość kolorów. Grupa starszaków poznała również niezwykły świat zwierząt egzotycznych i domowych. Oglądanie książek z ilustracjami zwierząt miało na celu rozbudzić ciekawość poznawczą dzieci oraz wzbogacić wiedzę o świecie.


Praca pastyczna pt. "Kwiecista łąka"

 

Zajęcia dydaktyczne "Bawimy się kolorami"

 


CZERWIEC

Pierwszy tydzień czerwca naszym podopiecznym w żłobku upłynął pod hasłem : Lubimy to samo ale każdy z nas jest inny. Uczyliśmy się :jak rozpoznawać emocje, zwrotów grzecznościowych, mieliśmy kilka ważnych zadań – malowaliśmy farbami kwiaty, dzięki zabawie „O kim, o czym mówię” rozwijaliśmy spostrzegawczość a przy pomocy chusty animacyjnej i balonów uczyliśmy się liczenia w zakresie 3. W tygodniu poświęconym wakacjom dzieci nauczyły się rozpoznawać różne środki lokomocji lądowej , powietrznej i morskiej. Dowiedziały się gdzie poruszają się poszczególne pojazdy oraz zdobyły umiejętność rozpoznawania pojazdów po ich dźwięku. Przygotowana prezentacja multimedialna pomogła naszym podopiecznym poznać i nauczyć się kolorów lata.


Praca plastyczna "Portret taty"

 

MAJ
 
Maj był szczególnym miesiącem dla naszej palcówki ponieważ obchodziliśmy 9 rocznice rozpoczęcia działalności naszego Żłobka. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie z urodzinowym misiem. Dzieci odśpiewały uroczyste „Sto lat!” oraz przygotowały w ramach prac plastycznych „Kartkę urodzinową”. Nasi milusińscy bardzo lubią spędzać czas na świeżym powietrzu , korzystając ze słonecznych dni dzieci wraz z opiekunkami wychodziły na plac zabaw. Harce, beztroskie zabawy z piłką, wyścigi na rowerkach sprawiały dzieciom wiele radości. 26 maja obchodziliśmy „Dzień Mamy”. Z tej okazji dzieci zaśpiewały i zatańczyły piosenki dla swoich najukochańszych mam.

Praca plastyczna "Kartka urodzinoawa"

 
KWIECIEŃ
 
Tematem przewodnim zajęć w kwietniu był ruch. W planie dominowały zabawy ruchowe oraz rytmiczne. Dzieci z chęcią uczestniczyły w zajęciach gimnastycznych, przejściach przez tory przeszkód czy też rzutach do celu.
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki. Dzieci cały dzień miały dostęp do przeróżnych książeczek, które czytały i oglądały wraz z opiekunkami. Na zajęciach nasi podopieczni dowiedzieli się ,że czytanie ma wiele zalet: między innymi poszerza naszą wiedzę oraz pobudza wyobraźnię. W ostatnim tygodniu tematem zajęć było życie na wsi. Dzieci poprzez zajęcia dydaktyczne oraz prezentacje multimedialne mogły poznać zwierzęta hodowane na wsi oraz czerpane z nich pożytki. Oczywiście nie mogło zabraknąć zabaw naśladowczych najbardziej lubianych przez dzieci.

Światowy Dzień Książki


Zabwy z woreczkami sensorycznymi


 
 
 
MARZEC 
 
W marcu podczas zajęć dzieci oglądały ilustracje przedstawiające pierwsze oznaki wiosny: topnienie śniegu, świecące słońce i padający deszcz, pierwsze wiosenne kwiaty tj. przebiśniegi, krokusy. Przygotowane prezentacje multimedialne w łatwy sposób przeniosły wszystkich na wiosenne łąki. Nadmiar wiosennej energii spożytkowaliśmy poprzez zabawy ruchowe o tematyce wiosennej. :)

 Praca plastyczna "Wiosenne kwiaty"


Siejemy rzeżuchę


 
LUTY

Na początku lutego w naszej placówce zawitał karnawał, gdzie odbył się bal pt.”Dzień wymarzonego bohatera”.
 
W pierwszych tygodniach lutego realizowana była tematyka dotycząca przedmiotów wykorzystywanych w pracach kuchennych. Dzieci miały możliwość poznania i oglądania różnego rodzaju sprzętu kuchennego.

Dzieci z grupy średniej uczestniczyły w zajęciach „Kuchcikowo”, gdzie pod nadzorem opiekunek przygotowały sok pomarańczowo-marchewkowy.

Dnia 16 lutego w naszym żłobku zostały zorganizowane warsztaty plastyczne pt. "Owocowa przygoda". Polegały na malowaniu farbą kartonowych warzyw i owoców. Dzieci do kolorowania używały swoich stóp.

Bal karnawałowy
STYCZEŃ
 

 Jednym z tematów jaki towarzyszył nam w styczniu było oczywiście wielkie święto-„Dzień Babci i Dziadka”. Zima to kolejny z głównych styczniowych tematów. Grupy starsze z opiekunkami wychodziły na podwórko. Jeździli na sankach, lepili piękne bałwany. Poruszyliśmy również temat dokarmiania ptaków zimą. Celem było budowanie wrażliwości w stosunku do zwierząt zwłaszcza tak trudnym dla nich okresie. Żłobkowicze poznali również sporty zimowe – jazdę na łyżwach czy nartach. Brali czynny udział w zajęciach. Wykonywali tematyczne prace plastyczne. 


Praca plastyczna "Babcia i Dziadek"


 

GRUDZIEŃ

W grudniu czekaliśmy z niecierpliowścią na odwiedziny Świętego Mikołaja. Dzieci z pomocą opiekunek napisały list, na który Święty szybko odpowiedział, a już 3 grudnia Mikołaj zawitał w naszym żłobku. Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczęliśmy od nauki kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Żłobkowicze przypominali sobie również o tradycji ozdabiania świątecznego drzewka. :)

Odwiedziny Świętego Mikołaja

 
 
LISTOPAD
 
Nasi żłobkowicze początkiem miesiąca przenieśli się w bajkowy świat pełen księżniczek, czarodziejek i krasnoludków. Dzieci miały okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez panie opiekunki pt. 'Wilk i trzy świnki". Tego typu zajęcia są dla dzieci wspaniałą zabawą, ale także rozwijają wyobraźnię, budują umiejętność skupienia uwagi oraz małymi krokami wprowadzają w świat sztuki. Obchodziliśmy również Dzień postaci z bajek. Żłobkowicze wykonali piękne prace plastyczne, oraz obejrzeli prezentację multimedialną o ulubionych bohaterach z bajek. Uwieńczeniem bajkowego tematu była zabawa taneczna, na której dzieci miały okazję zatańczyć do utworów z dobrze nam znanych bajek i bajeczek. W listopadzie nie mogło również zabraknąć tematów związanych z bardzo ważnym świętem jakim jest Dzień Niepodległości. Już od najmłodszych lat należy o zadbać o rozwój patriotyzmu u najmłodszego pokolenia. Wraz z dziećmi zaśpiewaliśmy hymn Polski, uczyliśmy się wierszyka pt. "Polak mały", a także wykonaliśmy piękne prace plastyczne. Uwieńczeniem miesiąca było niezwykłe święto – Dzień Pluszowego Misia!  Żłobkowiczom pluszowi przyjaciele towarzyszyli już od samego rana. Dzieci mogły się z nimi swobodnie bawić, towarzyszyły im także podczas zajęć. Misie można było porównywać pod względem wielkości czy koloru. Nie zabrało także odśpiewania misiowych piosenek oraz pracy plastycznej w przygotowanie której zaangażowali się wszyscy żłobkowicze! 

Zajęcia z okazji Święta Niepodległości


PAŹDZIERNIK

W październiku dzieci rozpoczęły cykl zajęć mający na celu zaszczepienie w nich zdrowych nawyków żywieniowych pt. „Warzywa i owoce”. Nasza placówka stawia na zdrową i pełnowartościową ,domową kuchnię. Dzieci każdego dnia miały możliwość poznania nowych smaków podczas degustacji warzyw, owoców. Nasi podopieczni z wielkim entuzjazmem pili soki ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw . Każdego dnia dziecko idąc do domu dostawało zdrowy prezent np. owoc, sok ,wodę niegazowaną . 12 października w naszym żłobku zrobiło się żółto, a to dlatego, że wszystkie dzieci świętowały „DZIEŃ UŚMIECHU”. Panie opiekunki przygotowały dla dzieci wiele zabaw , do których „biletem wstępu” był uśmiech od ucha do ucha. Dzieci wykonały prace plastyczne pt. „ Uśmiechnięty żłobkowicz” . Oczywiście nie zabrakło też testu smaku czyli degustacji cytryny. Pomimo kwaśnego smaku kilku żłobkowiczów zjadło ją ze smakiem. Każde dziecko na uhonorowanie tego wspaniałego dnia, dostało order z wesołą minką .   26 października obchodziliśmy Święto Marchewki. W tym szczególnym dniu w żłobku nie zabrakło koloru pomarańczowego i pięknego zapachu świeżej marchewki . Żłobkowicze na zajęciach poznali atuty tego warzywa oraz wykonali prace plastyczną pt. „Marchewka” nie zabrakło także degustacji ciasta i soku marchewkowo-jabłkowego.


WRZESIEŃ
 
We wrześniu zajęcia ukierunkowane są przede wszystkim na zabawy integracyjne. Dzieci nauczyły się nowych piosenek na powitanie, aby łatwiej było im się zapoznać z nowymi koleżankami i kolegami. Bardzo ważną rolę odegrała również praca grupowa „Drzewo przyjaźni”. Dzieci świetnie się bawiły mogąc wraz w swoimi rówieśnikami i opiekunkami stworzyć wspólną, niezwykle piękną i kolorową pracę.
Kolejne tygodnie zajęć prowadzone były głównie w tematyce jesiennej. Dzieci miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat darów jesieni, które były wykorzystywane jako pomoce do prowadzenia zajęć. Jesienne liście były świetnym materiałem do ćwiczeń logopedycznych, w których zarówno te młodsze jak i starsze dzieci brały chętnie udział. Żłobkowicze na wrześniowych zajęciach poznały również sposoby, w jaki leśne zwierzęta przygotowują się na nadchodzącą zmianę pór roku, oraz dowiedziały się jakie warzywa i owoce możemy znaleźć w sadzie i ogrodzie podczas jesiennego spaceru.