Wydarzenia

2023-03-02

KARTKA Z ŻYCIA ŻŁOBKA LUTY 2023


zlobek
KARTKA Z ŻYCIA ŻŁOBKA „MISIOWY ZAKĄTEK” WE FRYDRYCHOWICACH LUTY 2023
Za nami kolejny zimowy miesiąc, który upłynął w naszym żłobku bardzo aktywnie. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podejmowały wszelkie działania, które zostały zawarte w miesięcznym planie pracy, dzięki czemu z łatwością zdobyły nowe doświadczenia i umiejętności. Nie zabrakło zajęć plastycznych, ruchowych, z języka angielskiego oraz rytmiki.
Dzieci podczas tygodniowego bloku tematycznego rozwijały zdolności matematyczne oraz muzyczne, zapoznały się także z przedmiotami kuchennymi i ich przeznaczeniem. Przenieśliśmy się również do świata baśni. Czytanie książek to nieodzowny element żłobkowego życia. Książki pomagają rozwijać wyobraźnię dzieci, przenosząc je w magiczny świat. Podczas zajęć kulinarnych dzieci samodzielnie kroiły sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.
Ważnym świętem celebrowanym w naszej placówce były Walentynki- czyli jedno z najprzyjemniejszych świąt w ciągu roku. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich wartości jak: szczęście, miłość, przyjaźń i radość z przebywania ze sobą. W tym dniu dzieci wspólnie bawiły się przy piosence „Misie dwa”, kolorowały walentynkowe obrazki oraz wykonały pracę plastyczną pt. "Serduszko". Wszystkie dzieci otrzymały również upominki - walentynkowe serce. Dzień Walentynkowy w żłobku z pewnością można zaliczyć do udanego. Był to dzień miłych wrażeń.
W naszej placówce obchodziliśmy także Dzień Kota. Dzieci oglądały ilustracje przedstawiające różne koty oraz zapoznawały się z kocimi obyczajami. Nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz paluszkowych. Dzieci nauczyły się wierszyka pt. "Kot" oraz śpiewały piosenki o kotkach.
Dbamy o nasze tradycje – te poważne, narodowe i te bardziej zabawne, ale też niezwykle smaczne. Jak chociażby Tłusty Czwartek. Dzieci podczas zajęć dydaktycznych poznały tradycje i obrzędy związane z tym świętem. Wszystkie dzieci w tym dniu z radością uczestniczyły w zabawach muzyczno – ruchowych, tanecznych oraz plastycznych. Żłobkowicze zrobili z papieru fantastyczne pączki.
Podczas zajęć z rytmiki nie zabrakło zabaw muzycznych z wykorzystaniem elementów systemu Carla Orffa, który opracował własną metodę wychowania muzycznego dzieci, a głównym jej elementem jest ruch, śpiew i gra na prostych instrumentach perkusyjnych. Celem tej metody jest rozwijanie u dzieci poczucia rytmu, dlatego podczas zajęć żłobkowicze improwizowali ruchem przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego, śpiewali oraz grali na instrumentach perkusyjnych, jako ćwiczenie uwrażliwiające na różnice dynamiczne i barwę dźwięku. Dzieci również maszerowały, biegały, podskakiwały w rytmie ćwierćnut i ósemek. Utrwalone zostały kontrastowe pojęcia : cicho-głośno, szybko-wolno.
W każdej grupie wiekowej prowadzone są również zajęcia z języka angielskiego. Dominującą formą aktywności dziecka w wieku żłobkowym jest zabawa, dlatego przyswajanie języka angielskiego ma taki właśnie charakter. Zajęcia z języka angielskiego służą przede wszystkim wprowadzaniu nowego słownictwa oraz zwrotów, a poprzez powtarzalność znakomicie je utrwalają. Maluszki słuchały języka angielskiego podczas zabawy, śpiewania piosenek czy czytania książeczek. Nie ma znaczenia, że maluszki nie rozumiały wszystkiego w trakcie zajęć. Mogły jednak osłuchać się z językiem, z wymową, oswoić z jego brzmieniem, co na pewno przyniesie znaczące korzyści w późniejszej edukacji i w życiu. Podczas zajęć z języka angielskiego w lutym dzieci poznały słownictwo określające przeciwieństwa: Big-Small, Fast-Slow, Up-Down, Loud- Quiet. W trakcie piosenki pt. „The Opposites” maluszki powtarzały słowa i wykonywały spontaniczne gesty podczas śpiewania. Te gesty właśnie pomagają utrwalać materiał językowy.
Zapraszamy zainteresowanych do odwiedzenia naszej strony internetowej www.zlobekfrydrychowice.pl oraz śledzenia zdjęć i filmów na funpage’u na portalu społecznościowym Facebook.
Marta Pękala
 
 
 
 
 

powrót do listy