Wydarzenia
2016-07-10
ZAJĘCIA Z RYTMIKI
zlobek
ZAJĘCIA RYTMICZNE
Zajęcia z rytmiki służą m.in. umuzykalnieniu dziecka, rozwijają jego poczucie rytmu, motorykę dużą
i małą, koordynację ruchowo-wzrokową-słuchową, zręczność, kształtują abstrakcyjne myślenie, ale
w szczególności są dla maluszka świetną zabawą, a to jest dla niego najważniejsze.
Na zajęciach z rytmiki wykorzystywane są różnorodne ćwiczenia. Można do nich zaliczyć m.in. zabawy muzyczno-ruchowe, inhibicyjno-incytacyjne (hamująco-pobudzające), improwizację ruchową, ćwiczenia ze zmianą szybkości, przyśpieszenia i zwalniania, grę na instrumentach perkusyjnych, śpiew, ruch, taniec.
Dziecko zbiera doświadczenia związane z muzyką już w pierwszych latach swojego życia. Tworzą się one w jego najbliższym otoczeniu. Dziecko słucha jak inni mówią, uczy się nowych słów oraz reaguje na pewne źródła dźwięków, które potem w różny sposób wyraża i naśladuje. Śpiewanie i mruczenie dziecka
w wieku do lat 3, jest związane nie tylko z rozwojem jego mowy, ale także z kształtowaniem się umiejętności śpiewania w takt danej melodii, czyli ze słuchem melodycznym maluszka. Dziecko chętnie sobie mruczy i podśpiewuje, np. w trakcie zabawy. W ten sposób odkrywa nowe słowa i dźwięki. Tzw. śpiewana zabawa z dzieckiem spowoduje, że szybciej nauczy się konkretnej piosenki. Muzyka powiązana jest również z ruchem. Dziecko reaguje na nią całym swoim ciałem. Doświadcza wtedy samego siebie, wyzwala swoje emocje, reaguje na działanie swoich zmysłów, a także nieświadomie odkrywa sposób wyrażania swoich uczuć.
Przyjmuje się, że ze względu na możliwości utrzymania zainteresowania przez dzieci, rytmika powinna trwać w grupie 1,5-3- latków ok. 15 minut.
Marta Pękala